• Menu
 • Menu

سیسیل با بوی تند مافیا

اینجا سیسیل است. مردی سی و چند ساله در یک کافه نشسته است. کلاهش را طوری گذاشته که چهره‌اش مشخص نشود. مردی دیگر در ورودی کافه ایستاده و هر از گاهی کامی عمیق از سیگارش می‌گیرد. هر چند ثانیه یک بار، نگاهی به مرد کلاه‌دار می‌کند و بعد به مرد دیگری که آن سوی خیابان در پیاده‌رو ایستاده، نگاه می‌کند و انگار با چشمانش پیغامی رد و بدل می‌کنند. در این بین، گاهی هم به من نگاه می‌کند و چیزی زیر لب زمزمه می‌کند.
همه چیز عجیب و غریب است! اینها خیلی مشکوک‌اند! زنی که در دفتر راهنمای گردشگران پالرمو نشسته بود، می‌گفت سالها است که دیگر خبری از مافیا نیست! اما اینها خیلی مشکوک‌اند! خیلی شبیه زیرمجموعه‌های مافیایی‌اند که در فیلم‌ها دیده‌ام. نمیدانم؛ شاید هم اسیر خیالات شده‌ام! احتمالا زیاد فیلم دیده‌ام.
مرد کلاه‌دار سرش را بلند می‌کند و مستقیم در چشمان مرد دم دری نگاه می‌کند. نگاه‌شان طولانی می‌شود. انگار دارند با هم خشم رد و بدل می‌کنند. چه میدانم! شاید همه‌اش تخیل است. پول قهوه را روی میز می‌گذارم و بلند می‌شوم و از کنار مرد دم دری عبور می‌کنم. تلاش می‌کنم ذهنم را از تخیلات و فیلم‌هایی که دیده‌ام خالی کنم. نقشه را باز می‌کنم تا دیدن جاذبه‌های پالرمو را شروع کنم. باید اولین تقاطع را به سمت چپ بپیچم. هنوز چند قدمی دور نشده‌ام که برای چند ثانیه سروصدایی که حاکی از یک درگیری است از پشت سرم می‌آید. صداهای داد و بیداد قطع نمی‌شود. تصمیم می‌گیرم برگردم و ببینم چه خبر است؛ اما خیلی زود پشیمان می‌شوم. در همین فکرها هستم که یک موتور وارد کوچه می‌شود و به سرعت از کنارم عبور می‌کند. به سادگی می‌توانم چهره مرد دم دری را تشخیص بدهم که ترک موتور نشسته است و بلند بلند چیزی می‌گوید.
اینجا خیلی مشکوک است…

مارون براندو در نقش ویتو آندولینی کورلئونه در پدرخوانده 1

سیسیل

سیسیل خیلی بزرگ است. آنقدر بزرگ که بزرگ ترین جزیره در سرتاسر دریای مدیترانه است. مدیترانه‌ی وسیع که پهنه گسترده‌اش محصور در بین اروپا و خاورمیانه و آفریقا است. کل کشور ایتالیا به شکل یک شبه‌جزیره در دل دریای مدیترانه قرار دارد و سیسل به عنوان یک خشکی مستقل (جزیره) در کنار این شبه‌جزیره بزرگ، بخشی از خاک ایتالیا محسوب می‌شود.

سیسیل - پالرمو
نقشه جزیره سیسیل که بخش جنوب غربی ایتالیا است

سیسیل جای خاصی است. اینجا شاید غیر اروپایی‌ترین جای اروپا است. اینجا رد حضور تمدن‌ها و حکومت‌های متعددی را می‌توان بر چهره شهرها دید. نگاه که می‌کنی می‌شود آثاری از فینیقی‌ها، کارتاژها، یونانی‌ها و رومی‌ها را به وضوح در تاریخ دوران باستان این منطقه دید. در دوران پس از میلاد نیز قدرت‌ها و حکومت‌هایی نظیر بیزانس، اعراب مسلمان، نورمن‌ها (حکومت ناپل)، خاندان هابسبورگ اتریش، اسپانیایی‌ها، فرانسوی‌ها، ایتالیایی‌ها و بسیاری دیگر بر این سرزمین فرمان رانده‌اند. نتیجه هم چنین شده که هر طرف نقشی و رنگی از حضور هر یک از آنها می‌توان دید.

سیسیل - پالرمو
از کوچه‌های پالرمو

طبیعت سیسیل نیز با شکوه است. همین داشتن آتشفشان اِتنا فعال‌ترین آتشفشان قاره اروپا به تنهایی برای سیسیل کافی است تا وجه تمایزی خاص از طبیعت را در اختیار داشته باشد. حال بماند که هم‌جواری با مدیترانه و پستی و بلندی‌های جذاب این خاک، باعث شده تا از نظر طبیعی نیز سیسیل دست پری داشته باشد.

پالرمو

پالرمو مرکز منطقه خودمختار سیسیل است. شهری که پسوند «مرکز قدرت مافیا» به طور عجیبی بر شانه‌هایش سنگینی می‌کند. کوچه‌های پالرمو حسی دارد که باعث می‌شود یادت برود در اروپا ایستاده‌ای! این شهر محله‌ها و گذرهایی دارد که یادآور محله‌های فقیرنشین در شهرهای خاورمیانه است.

سیسیل - پالرمو
محدوده مرکزی یکی از بافت‌های تاریخی پالرمو
سیسیل - پالرمو
زندگی در پالرمو

از سوی دیگر، پالرمو بزرگترین بافت تاریخی ثبت شده در یونسکو را در بین شهرهای اروپایی دارد. این بافت آنقدر بزرگ است که خود به چهار بخش تقسیم می‌شود. بیایید با هم از کنار بعضی از جاذبه‌های پالرمو با هم عبور کنیم.

 • چهار گوشه

سیسیل - پالرمو
چهارگوشه – گوشه اول
سیسیل - پالرمو
چهارگوشه – گوشه دوم
سیسیل - پالرمو
چهارگوشه – گوشه سوم
سیسیل - پالرمو
چهارگوشه – گوشه چهارم

چهارگوشه قلب شهر و محل تلاقی چهار بخش مختلف بافت تاریخی پالرمو است. دو خیابان متقاطع در این نقطه به هم رسیده‌اند و مثل یک علامت «باضافه» بافت پالرمو را به چهار بخش تقسیم کرده است. چهار ساختمان سه طبقه در چهار طرف این چهار راه است که بر روی هر ساختمان در هر طبقه، یک مجسمه قرار دارد.

 • میدان پریتوریا

 • میدان پریتوریا
  فواره پریتوریا
  از مجسمه‌های فواره پریتوریا

یکی از معروفترین دیدنی‌های پالرمو فواره‌ای بزرگ با قدمتی پانصد ساله و مجسمه‌هایی نسبتا برهنه از اسطوره های یونانی و رومی است. 48 مجسمه دورتادور این فواره در ابعاد مختلف و در چند طبقه متفاوت قرار دارد. برهنه بودن برخی از این مجسمه‌ها باعث شده تا در باور عموم به این میدان، میدان شرم بگویند. گفته می‌شود برهنگی این مجسمه‌ها چندین بار توسط افراد معتقد مذهبی (مسیحی) مورد تخریب قرار گرفته است.

 • کلیسای جامع

 • کلیسای جامع پالرمو
  ورودی کلیسای جامع پالرمو
  داخل کلیسای جامع پالرمو
  نمای کلیسای جامع پالرمو

کلیسای جامع شهر یکی از زیباترین آثار معماری پالرمو است. کلیسایی عظیم که می‌توان از دوران‌های مختلف، آثار معماری را بر دیوارها و نقوش داخل و بیرون کلیسا دید. به سادگی می‌شود در تزئینات کلیسا، آثاری برگرفته از معماری اسلامی را شناسایی کرد.

 • دروازه شمالی

 • دروازه شمالی، نما از داخل بافت تاریخی
  دروازه شمالی، نما از خارج از بافت تاریخی
  کاخ سلطنتی در مجاورت دروازه شمالی، فدیمی‌ترین نقطه شهر

دروازه شمالی شهر در زمان حضور اسپانیایی ها ساخته شده است.  این دروازه یکی از دو دروازه اصلی است که می‌توان در دو سوی بالا و پایین بافت تاریخی پالرمو دید.

 • تئاتر بزرگ

 • نمای بیرونی تاتر بزرگ

سالن تاتر بزرگ پالرمو یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های تاتر و اپرا در سرتاسر اروپا است. این سالن، به جز ویژگی‌های معماری و ابعاد بزرگی که دارد، به واسطه فیلمبرداری یکی از مهمترین سکانس‌های فیلم پدرخوانده 3، از نقاط محبوب گردشگران پالرمو محسوب می‌شود.

 • سایر جاذبه‌ها

البته که اینها همه جاذبه‌های پالرمو نیستند. این شهر با داشتن محله‌های منحصر بفردش، مجموعه‌ای دیدنی از بازارها، آنتیک فروشی‌ها، گذرگاه‌ها، موزه‌ها، میادین و اماکن دیدنی است که بازدید از همه آنها، روزها زمان نیاز دارد.

گذرگاه اصلی بین دو بخش از بافت تاریخی، با دورنمایی از دروازه شمالی
نمایی از وضعیت زندگی در بعضی از کوچه‌های پالرمو
شاهراه اصلی بین بافت‌های چهارگانه تاریخی پالرمو
از کوچه‌های بافت تاریخی پالرمو
از فروشندگان بازار روز در بافت تاریخی پالرمو
بازار روز در پالرمو
از گذرگاه‌های بافت تاریخی
از گرافیتی‌های بی‌شمار پالرمو
از گرافیتی‌های پالرمو
از عتیقه فروشی‌های پالرمو
راسته عتیقه فروشی‌های پالرمو
راسته عتیقه فروشی‌ها از نمایی دیگر
از گذرگاه‌های بافت تاریخی پالرمو
از خانه‌های تاریخی بافت قدیمی پالرمو
از کوچه‌های پالرمو
پالرمو از نگاه دوربین
پالرمو از نگاه دوربین
پالرمو از نگاه دوربین

کورلئونه‌

داستان‌های زیادی درباره راه افتادن موجودیتی به نام مافیا بیان می‌کنند. بعضی‌ها شکل گرفتن این دولت پنهان اما پر قدرت را به سده‌های پیشین نسبت می‌دهند. اما فارغ از آنچه که درباره مافیای تاریخی بیان می‌شود، در باور محلی، زادگاه مافیا را روستایی به نام کورلئونه در موقعیت جنوبی پالرمو می‌دانند. استفاده فرانسیس فورد کاپولا از نام ویتو کورلئونه به عنوان پدرخوانده فیلمش – آنگونه که ماریو پوزو در کتابش پیشتر از این نام استفاده کرده بود – باعث شده تا این ذهنیت تقویت شود. کورلئونه یک کمونه (از تقسیمات کشوری ایتالیا) بسیار زیبا است که هیچ طور نمی‌توان ارتباطی بین زیبایی‌اش و پیچیدگی‌ها و خشونت‌های مافیا پیدا کرد. گذرگاه‌های شیب‌دار این روستا و هم‌جواری‌اش با صخره‌ای طبیعی، تصویری ماندگار از این روستا در ذهن بازدیدکننده ثبت می‌کند.

سیسیل - کورلئونه
دورنمایی از کورلئونه
سیسیل - کورلئونه
خیابان اصلی کورلئونه
سیسیل - کورلئونه
از کوچه‌های جذاب کورلئونه
سیسیل - کورلئونه
نمایی از زیبائی‌های کورلئونه
سیسیل - کورلئونه
کورلئونه از نگاه دوربین
سیسیل - کورلئونه
کورلئونه از نگاه دوربین

اگریجینتو – وادی معابد

در جنوب غربی سیسیل شهری است به نام اگریجینتو. حدود 2600 تا 2400 سال پیش یکی از مهمترین شهرهای یونانی‌ها بوده و 500 هزار نفر جمعیت داشته است. در قلب یک وسعت بی نظیر و با چشم‌اندازی از دریای مدیترانه، بقایای مجموعه ای از معابد از دوران باستان وجود دارد. مجموعه ای از معابد خدایان اسطوره ای یونان که به کل این مجموعه لقب «وادی معابد» را داده‌اند.

سیسیل - اگریجنتو
دورنمایی از اگریجنتو و معبد کنکوردیا
 • معبد کنکوردیا – شکوه تاریخی سیسیل

کنکوردیا سالمترین معبد در وادی معابد و همچنین یکی از سالمترین معابد باستانی یونانی است. کنکوردیا نام رومی الهه (هارمونی و هماهنگی) یونانی‌ها است. هارمونیا دختر آرس ( خدای جنگ) و آفرودیت (الهه زیبایی) بوده است. مجموع  78 ستون 6 متری و دیوارهای سالم داخل معبد باعث شده است نمونه‌ای بی‌نظیر از دنیای باستان در مقابل چشم بازدید کننده قرار بگیرد.

سیسیل - اگریجنتو
معبد کنکوردیا
سیسیل - اگریجنتو
معبد کنکوردیا یا هارمونی
سیسیل - اگریجنتو
مجسمه مدرن ایکاروس در مقابل کنکوردیا
 • جلوی معبد مجسمه‌ای مدرن از ایکاروس یکی دیگر از اساطیر یونانی قرار دارد که تنها اثر باقی مانده از مجموعه آثار یک هنرمند لهستانی است که از سال 2011 هنوز اینجا باقی مانده است. ایکاروس فرزند دایدالوس یک مخترع در اساطیر یونان بود. دایداروس برای پسرش ایکاروس بالهایی از موم ساخت تا بتواند از زندان مینوس فرار کند اما ایکاروس موقع پرواز  برخلاف توصیه پدرش زیاد اوج گرفت و به خورشید نزدیک شد و موم ها آب شدند.
 • معبد هرا:

 • سیسیل - اگریجنتو
  بقایای معبد هرا

دومین معبد سالم وادی معابد است. الهه هرا همسر زئوس بود و از جایگاه بالایی برخوردار بود. از نظر ارتفاع، معبد هرا در بالاترین نقطه به نسبت همه معابد دیگر قرار گرفته است.

 • استخر عمومی:

 • سیسیل - اگریجنتو
  ویرانه‌های بافی مانده در وادی معابد بین معابد کنکوردیا و هرا

حد فاصل دو معبد کنکوردیا و هرا بقایایی از یک مجموعه عظیم استخر عمومی وجود دارد که در طول دوره های زمانی بعد (رومی ها و بیزانسی ها) از آنها به اشکال مختلف استفاده میشد.

 • معبد دئوسکوری:

 • سیسیل - اگریجنتو
  معبد دئوسکوری
  سیسیل - اگریجنتو
  نمایی دیگر از بقایای معبد دئوسکوری

بقایای معبد جذاب دیگری به نام معبد دئوسکوری ایتجا است؛ معبدی برای برادران کاستور و پولوکس. این معبد به یمن پیروزی در نبرد دریاچه رگیلوس ساخته شده است و به نام این دو برادر نام‌گذاری شده بود که یکی از برادرها بوکسور و دیگری سوار کار بوده است. گفته می‌شود این دو برادر دو قلو بودند، اما دوقلوهایی که از یک مادر مشترک بودند، اما از دو پدر مختلف! پولوکس فرزند زئوس و لدا بود و کاستور فرزند پادشاه اسپارت و لدا. به این‌ها لقب دوقلوهای بهشتی می‌دهند و سمبل دو پیکر هستند.

 • معبد زئوس:

 • سیسیل - اگریجنتو
  بقایایی از محسمه اطلس در معبد زئوس
  سیسیل - اگریجنتو
  بقایای معبد زئوس

بقایای معبد خدای خدایان زئوس و یا به قول رومی ها زوپیتر نیز در اینجا بوده است. هیچ ستون سرپایی از این معبد باقی نمانده است.اما دو مجسمه عظیم در داخل این معبد به صورت خوابیده وجود دارد. که گویا دو کپی از مجسمه (اطلس) بوده است.

 • معبد هرکول:

 • سیسیل - اگریجنتو
  بقایای معبد هرکول

هرکول از جمع خدایان اصلی نبود، اما جایگاه ویژه‌ای داشت و برایش احترام زیادی قائل بودند. معبد هرکول نیز از محموعه معابد ارزشمند وادی معابد است و از آن فقط چند ستون باقی مانده است.

چفالو:

 

دورنمایی از شهر زیبای چفالو
مدیترانه از دریچه یک رستوران در چفالو
ساحل پر طرفدار چفالو که تابستان‌ها پاتوق گردشگران است
ساحل صخره‌ای چفالو در مجاورت خانه‌های محلی
کوچه‌های چفالو
کوچه‌های چفالو
از گذرگاه های قدیمی چفالو
میدان اصلی و کلیسای جامع چفالو

چفالو شهری کوچک در نوار شمالی جزیره سیسیل است که هم مجاور دریا است و هم مجاور صخره‌ها! این شهر جایگاه ویژه‌ای در گردشگری سیسیل دارد به نحوی که جمعیت چفالو کمتر از 15 هزار نفر است اما جمعیت گردشگران سالیانه اش میلیونی است. چفالو یک مقصد یک روزه مهم برای سفر از پالرمو است و تورهای یک روزه اش را می‌شود به سادگی در پالرمو پیدا کرد.

موریالی:

یکی از زیباترین روستاها یا شهرهای کوچک سیسیل بدون شک موریالی است. این شهر باشکوه بر فراز تپه‌ای قرار دارد که چشم‌اندازی نفس‌گیر از منطقه را ارائه می‌دهد. موریالی نیز همانند چفالو از گشت‌های یک روزه پر طرفدار از پالرمو به حساب می‌آید.

چشم‌انداز موربالی از بالا
موریالی در آغوش طبیعت
نمای زیبایی از موریالی
پانورامایی از موقعیت موریالی (سمت راست) به مدیترانه (سمت چپ)
حدفاصل موریالی تا پالرمو

کاتانیا:

شهری نسبتا بزرگ در بین شهرهای سیسیل و در دامنه آتشفشان است و در شرق جزیره در مجاورت آب قرار دارد. کاتانیا شهر آب و آتش است. کاتانیا منتها الیه شرفی ایتالیا و بسیار نزدیک به خاک متصل ایتالیا است. هویت اصلی این شهر را آتشفشانی تشکیل می‌دهد که از فعال‌ترین آتشفشان‌های جهان است.

 • آتشفشان اتنا:

نام اتنا از کلمه‌ای یونانی به معنای (من می‌سوزم) است و به همین خاطر عرب‌ها به آن (جبل النار) می گویند. اتنا فعال‌ترین آتشفشان اروپا و یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های دنیا و بلند ترین قله ایتالیاست. اتنا در بیش از 100 بار فورانش در طول تاریخ ده ها هزار نفر را کشته است.

اتنا در مجاورت کاتانیا
چشم‌اندازی از اتنا
آتشفشان اتنا از بالا
دورنمایی از اتنا

 

بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات