• Menu
  • Menu

اگر مسافر ایتالیا هستید

اگر مسافر ایتالیا هستید، شانس این را پیدا کرده‌اید که یکی از منحصربفردترین سرزمین‌های دنیا را ببینید. سرزمینی که قدمت جمهوری در آن به بیست و چند قرن قبل بازمی‌گردد و وسعت امپراتوری‌اش از شرق تا همسایگی ایران و از غرب تا آخرین نقطه از جهانِ شناخته شده آن روز گسترده بوده است. سرزمینی که مرکز مذهبیِ پُررهروترین دین دنیا و مکه‌ی زائران مسیحی است که از سرتاسر دنیا با هدف عبادت به آنجا سفر می‌کنند. سرزمینی که شکل چکمه دارد، بوی قهوه می‌دهد، طعم پیتزا و پاستا دارد و سایه مافیا بر آن سنگینی می‌کند.
سرزمینی که آن را با موتورهای وسپا، ماسک‌های بالماسکه، شراب‌های توسکانی، کیف و کفش‌های چرم و قایق‌های گوندولا می‌شناسیم. سرزمینی که برای بازدید کنندگانِ فلورانس: کوچه‌هایی با بوی هنر، مجسمه‌هایی منحصربفرد و گنبدی عظیم، برای بازدید کنندگان ونیز: کوچه و خیابان‌هایی غوطه‌ور در آب، برای بازدید کنندگان میلان: آدم‌هایی خوش‌پوش و خیابان‌هایی مزین به ویترین‌ها و گالری‌های چشم‌نواز و برای بازدید کنندگان رم: موزه‌ای به وسعت یک شهر و قدمتی بیش از دو هزار سال دارد.

مطلب حاضر راهنمای سفر به ایتالیا است و به شما کمک می‌کند تا اگر مسافر هر کدام از شهرهای ایتالیا باشید، با اطلاعات بیشتری به این سرزمین سفر کنید. پس اگر مسافر ایتالیا هستید، خواندن مطلب راهنمای سفر به ایتالیا را از دست ندهید.

راهنمای سفر به ایتالیا

وسعت: 301.338 کیلومتر مربع
جمعیت: 61 میلیون نفر (چهارمین کشور پر جمعیت اروپا)
اهمیت: یکی از پنج تمدن مهم باستانی
تقسیمات کشوری: 20 استان

ایتالیا و بیست منطقه‌اش

پایتخت و بزرگترین شهر: رم
دین: 83.3 درصد مسیحی، 12.4 لائیک، مابقی سایر دین‌ها
آثار تاریخی جهانی: 53 اثر ثبت شده جهانی (رتبه اول دنیا)
وضعیت گردشگری: پنجمین کشور پربازدید دنیا

وقتی ایتالیا، ایتالیا شد!

کشوری که ما امروز به نام ایتالیا می شناسیم، قدمت چندانی ندارد و سابقه تاسیسش به سال ۱۸۶۱ میلادی بازمی‌گردد. اما قدمت سرزمین و قدمت حکومت و امپراطوری‌اش مربوط به پیش از میلاد مسیح است. شک نکنید شما بدون اینکه تاریخ ایتالیا را بدانید، نمی‌توانید از دیدن این کشور لذت کافی ببرید. پس قبل از هر چیز، لازم است کمی راجع به تاریخ ایتالیا بخوانید.
به همین دلیل و به جهت درک بهتر شما از ایتالیا، مروری بسیار مختصر بر آنچه که در این سرزمین گذشته است، می‌کنیم:

عصر پادشاهی

هم‌زمان با حکومت مادها در سرزمین پارس، حکومت پادشاهی روم در شهر رم فعلی و قلمرو اش (بخشی از ایتالیای فعلی) بر مسند کار بودند. آنها از حدود ۷ و نیم قرن پیش ازمیلاد تا سال ۵۱۰ پیش از میلاد مسیح حکومت می‌کردند و پر قدرت‌ترین حکومت شبه جزیره ایتالیا بودند.

دوران جمهوری

نشان اختصاری جمهوری باستانی ایتالیا

سرزمین روم به عنوان یکی از پیشتازان حکومت دمکراتیک، برای حدود پانصد سال از سال ۵۱۰ تا سال ۲۷ پیش از میلاد مسیح، حکومت جمهوری را تجربه کرده است. این حکومت کاملا مبتنی بر اراده مردم بوده و در آن مجلس نقش مهمی را ایفا می‌کرده است. زمانی که در رم قدم می‌زنیم، نام اختصاری ۴ حرفی S.P.Q.R در جای‌جای شهر کاملا جلب توجه می‌کند که مخفف Senatus PopulusQue Romanus و از همان دوران جمهوری باستانی به یادگار مانده است.

عصر امپراتوری

وسعت امپراطوری روم در عصر امپراطوری

از سال ۲۷ پیش از میلاد تا ۴۷۶ سال پس از میلاد مسیح، دوران با شکوه امپراطوری روم است و امپراطورهای سرشناس رومی نظیر ژولیوس سزار، نرون، هادریان و کنستانتین مربوط به همین دوره پانصد و سه ساله هستند. مسیح در همین دوران ظهور می‌کند و مسیحیت نیز در همین دوران دین رسمی روم می‌شود. قیام برده‌های رومی و اسپارتاکوس در همین عصر اتفاق می‌افتد و میدان نبرد گلادیاتورها در این دوره ساخته می‌شوند و رونق می‌گیرند. بیشترین وسعت سرزمین تحت تسلط رومیان در همین دوره اتفاق می‌افتد و تبدیل به قویترین حکومت بر روی زمین می‌شوند.

دوران مهاجرت و حکومت‌های خودگردان

نقشه ایتالیا و حکومت‌های مستقلش در سال 1859 پیش از اتحاد

قرون ۵ تا ۱۹ میلادی دوران حکومت‌های پراکنده و آشفتگی‌های فراوان در سرزمین ایتالیا است. سرزمین روم پس از پایان امپراتوری روم غربی، در طول حدود ۱۵ قرن بدون هیچ حکومت مرکزی و یکپارچه، به حیات ادامه داد و حکومت‌های مختلفی در بخش‌های مختلف آن شکل گرفت. حکومت‌هایی نظیر پادشاهی سیسیل، پادشاهی ناپل، جمهوری فلورانس، جمهوری ونیز، جمهوری روم، دوک‌نشین توسکانی و دوک‌نشین میلان، نمونه‌هایی از همین قدرت‌های پراکنده‌ای هستند که در شبه‌جزیره ایتالیا شکل گرفتند.

اتحاد و استبداد

نقشه ایتالیا در سال 1870 در دوران پادشاهی ویکتور امانوئل دوم

سرانجام تلاش‌های پادشاه ساردنی در اتحاد ایتالیا ثمر داد و ویکتور امانوئل دوم موفق شد بعد از هزار و پانصد سال دوباره بین بخش‌های مختلف سرزمین باستانی روم اتحاد برقرار کند و کشور ایتالیا را به وجود آورد. او به عنوان نخستین پادشاه از دوره جدید پادشاهی ایتالیا انتخاب شد و دوره پادشاهی جدید از سال ۱۸۶۱ آغاز شد.

اوایل قرن بیستم اما ایتالیا با درگیر شدن در جنگ‌های جهانی و نیز حکومت استبدادی موسولینی دوران سخت و پر ماجرایی را سپری کرد. این وضعیت البته کمتر از سه دهه دوام آورد.

دوباره جمهوری

با انجام همه‌پرسی در ماه جولای سال ۱۹۴۶ میلادی، جمهوری پس از گذشت حدود دو هزاره، دوباره به ایتالیا بازگشت و این وضعیت همچنان تا به امروز استوار مانده است.

ایتالیا؛ کشوری که شگفت‌زده‌تان می‌کند

تمام اروپا را که بگردید، بجز یونان بعید است سرزمینی را بیابید که به اندازه ایتالیا قدمت داشته باشد و آثار باستانی در آن موجود باشد. حتا وقتی به کشورهای دیگر اروپا هم که می‌رویم، در بسیاری از آنها قدیمی‌ترین سایت‌های تاریخی‌ مربوط به امپراطوری گسترده روم است که به جایی بجز همین سرزمین ایتالیای امروزی مربوط نیست. این سرزمین چیزهایی را در خود جای داده که هر بازدید کننده‌ای را به تحسین وا می‌دارد و آنها را شگفت‌زده می‌کند. ایتالیا برای هر سلیقه‌ای جذاب است؛ چه اگر به جاذبه‌های تاریخی علاقه دارید یا به جاذبه‌های طبیعی، سینما، هنر، غذا، فرهنگ، اپرا و… قطعا مقصد مناسبی را انتخاب کرده‌اید. با این حال، این کشور برای چند دسته از علاقه‌مندان بسیار جذاب‌تر است:

  • اگر به تاریخ علاقه دارید
  • اگر به مذهب علاقه دارید
  • اگر به هنر علاقه دارید
  • اگر به خوردن علاقه دارید!

مهد بزرگان

اگر اهل سفر باشید، بعید است مارکوپولو را نشناسید. به کروی بودن زمین که فکر می‌کنید، بعید است یاد گالیله نیفتید و یا نام آمریکا که به میان می‌آید، احتمالا یاد کاشف آن کریستف‌کلمب می‌افتید. اینها نمونه‌ای از مشاهیری هستند که حداقل تولدشان در ایتالیا بوده است. اگر به ایتالیا سفر می‌کنید بد نیست با مشاهیر ایتالیا آشنا باشید. چرا که ممکن است در بازدیدهایتان بتوانید از خانه‌ای که آنها در آن زندگی می‌کرده‌اند و یا از آرامگاهی که در آن آرمیده‌اند، بازدید کنید. حیف است قبل از سفر به ایتالیا، افراد زیر را نشناسید و ندانید که در کدام شهر، می‌توان رد پایی از آنها را دنبال کرد.

مارکوپولو

خانه خاندان پولو در ونیز

سفر در دنیای امروز با نام مارکوپولو عجین شده است. این تاجر ونیزی که در دوران زندگی‌اش یک فرد عادی بود، امروز تبدیل به جایگاهی شده است که هرکس زیاد سفر کند، به او تشبیهش می‌کنند. در ونیز می‌توانید از خانه‌ای بازدید کنید که مربوط به او و خانواده پولو بوده است. همچنین کلیسای سن‌لورنزو در ونیز محل دفن او است که می‌توانید از آن بازدید کنید.

لئوناردو داوینچی

یکی از خانه‌هایی که لئوناردو در آن زندگی کرده

داوینچی را باید یکی از عجیب‌ترین و نابغه‌ترین انسان‌های همه اعصار دانست. او در بسیاری از زمینه‌های مختلف صاحب دانش بود و آثارش نشان می‌دهد که سال‌ها و بلکه قرن‌ها جلوتر از هم‌دوره‌ای‌هایش بوده است. محل تولد او روستایی در نزدیکی فلورانس به نام وینچی است. اما موزه معروف او در فلورانس یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید ببینید. هرچند که به نظرم برای دیدن آثار داوینچی، شما در رم نیز گزینه‌هایی را در اختیار دارید. داوینچی در فرانسه دفن شده است.

گالیله

موزه گالیله در فلورانس

کاشف گردش زمین به دور خورشید، درست است که در دادگاه تفتیش عقاید ناچار به انکار نظریه کوپرنیک شد، اما واقعیت این است که گالیله توانست خط بطلانی بر هزاران تصور غلطی بکشد که تا پیش از او در باور مردمان وجود داشت. گالیله در شهر پیزا متولد شده، اما در فلورانس به خاک سپرده شده است. اگر به فلورانس می‌روید می‌توانید از موزه او بازدید کنید و انگشت او را که در این موزه نگهداری می‌شود ببینید.

میکل آنژ

مجسمه داوود شاهکار میکل آنژ در موزه آکادمی فلورانس

به اعتقاد بسیار از اهالی هنر، بعید است بشر مجسمه‌سازی را به توانمندی میکل آنژ دوباره به خود ببیند. بی‌شک او سرآمد هنرمندان عصر خود و یکی از برجسته‌ترین هنرمندان ادوار مختلف تاریخ است و رنسانس به طور مستقیم با نام او گره خورده است. پس از تولد او در کاپرزه، خانواده‌اش به فلورانس مهاجرت می‌کنند. به همین دلیل وقتی شما در فلورانس هستید، می‌توانید شاهکار او یعنی مجسمه داوود را در موزه آکادمی ببینید. هرچند که آثار او در شهرهای دیگر ایتالیا به ویژه رم و یا حتا کشورهای دیگر جهان نیز قابل بازدید است. آرامگاه او در کلیسای سانتا کروچه در فلورانس قرار دارد.

دانته

دانته و سه‌گانه کمدی الهی

اگر فقط کمی به ادبیات علاقه‌مند باشید، قطعا می‌دانید که یکی از شاخص‌ترین چهره‌های ادبیات جهان دانته است که در کنار هومر (یونان)، شکسپیر (انگلیس) و گوته (آلمان) چهار ستون اصلی ادبیات اروپا را تشکیل می‌دهند. دانته با خلق سه‌گانه کمدی الهی تبدیل به چهره‌ای ماندگار در تاریخ ادبیات شده است و بر زایش دوران نوزایی (رنسانس) نیز تاثیر گذاشته است. او زاده فلورانس است و مدفن او در کلیسای سان‌فرانچسکو در شهر راونا است.

کریستف کلمب

خانه‌ای در جنوا که احتمالا کریستف کلمب در آن متولد شده

با اینکه کاشف آمریکا در اصل کشور اسپانیا است، اما فردی که توسط دولت اسپانیا به ماموریت اعزام شده بود و آمریکا را کشف کرد، احتمالا اصالتا اهل بندر جنوای ایتالیا بوده است. کریستف کلمب از افرادی است که بر سرنوشت تاریخ تاثیر بزرگی گذاشته است، اما ابهامات اساسی درباره اصلیت او وجود دارد. در هر صورت اگر به جنوا می‌روید خانه‌ای را خواهید دید که احتمالا کریستف کلمب در آن بزرگ شده است.

برای خوردن آماده شوید!

ایتالیا بهشت غذا و قهوه است. کیفیت خیلی از خوردنی‌ها در ایتالیا قابل مقایسه با موارد مشابه‌شان در سایر کشورها نیست. اصولا فرهنگ غذایی ایتالیا یک فرهنگ شناخته شده در دنیا است که طرفداران بسیار زیادی دارد و تا به امروز توانسته است فرهنگ خود را به بسیاری از کشورهای جهان صادر کند. بعید است در کشورهای دنیا (بجز مواردی معدود) کسی را پیدا کنیم که غذاهای ایتالیایی را نشناسد و به آنها علاقه‌مند نباشد.
در هر صورت یکی از مهمترین ماموریت‌های سفر به ایتالیا، تجربه این خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها است. لیست زیر بدون اولویت خاصی تنظیم شده است.

قهوه

شکی نیست که ایتالیا کشور اول قهوه در جهان است. هرچقدر در دنیا جستجو کنید، قهوه ای به خوش طعمی آنچه که در کافه های ایتالیا به شما می‌دهند، پیدا نمی‌کنید. برای تجربه یک قهوه خوب، اصلا نیازی نیست زیاد جستجو کنید. تقریبا می‌توان در همه کافه‌ها و رستوران‌های ایتالیا قهوه خوب را تجربه کرد.
بهترین پیشنهاد برای تجربه، همان عصاره غلیط قهوه (اسپرسو) است که با دستگاه اسپرسو تهیه می‌شود و شامل یکی دو جرعه بیشتر نیست. این نوشیدنی پر استفاده و جذاب در فنجان‌های بسیار کوچک سرو می‌شود و روی آن معمولا لایه نازکی از خامه قهوه وجود دارد. اگر عادت به خوردن قهوه تلخ ندارید، شاید بهتر باشد که کمی شکر به آن بیفزایید. اما هر طور که هست آن را امتحان کنید که هرگز و هرگز در هیچ جای دیگر نمی‌توانید شبیه به این قهوه را بیابید. برای سفارش کافیست به یک کافه بروید و کنار بار بایستید و به فردی که پشت بار ایستاده سفارش یک Cafe (با تلفظ کَفّه) بدهید.

پیتزا

با اینکه تعداد رستورانهای ایتالیایی در ایران کم نیست، اما بعید است که شما بتوانید در جایی خارج از ایتالیا یک پیتزای ایتالیایی واقعی را تجربه کنید. پیتزا در ایتالیا چند ویژگی دارد که موقع سفارش باید مد نظر داشته باشید.

اول رنگ پیتزا است. شما باید بدانید که پیتزای قرمز (با گوجه) دوست دارید یا پیتزای سفید. دوم باید سبک پخت پیتزا را انتخاب کنید. پیتزای معمولی خمیری تخت دارد، اما پیتزا به سبک ناپولی به روشی درست می‌شود که خمیر لبه دور پیتزا پُف می‌کند ولی وسط پیتزا نازک است. سوم باید نوع پیتزا را انتخاب کنید. اغلب پیتزاها در ایتالیا با کمترین مخلفات تهیه می‌شوند و بسیار ساده هستند.

پیتزا مارگاریتا معروفترین و پر استفاده‌ترین پیتزا در ایتالیا است که فقط نان (خمیر) و پنیر و گوجه است. پیتزاهای دیگری که مخلفات دارند نیز، حجم بسیار کمی از این مخلفات بر روی پیتزا قرار می‌گیرد. اگر پنیر دوست هستید، پیتزای چهار پنیر را حتمن امتحان کنید. به طور کلی هرگز در ایتالیا دنبال پیتزاهایی نظیر پیتزاهای ایران (سبک آمریکایی) نباشید. پیتزا در ایتالیا یک غذای ساده و سبک محسوب می‌شود و بیشتر در وعده شام استفاده می‌شود.

پاستا

پاستا در ایتالیا داستان خاصی دارد. ده‌ها نوع پاستای مختلف هست که واقعا همه آنها ارزش امتحان کردن دارند. اگر به یک رستوران خوب بروید، برای سفارش یک پاستا باید از بین یک لیست چند صفحه‌ای، یک گزینه را انتخاب کنید که البته کار بسیار سختی است.

رستوران‌های پاستا در ایتالیا دو سبک مختلف دارند. سبک اول رستوران‌هایی‌اند که پاستاها را به صورت یک پکیج آماده سرو می‌کنند و معمولا هر غذا یک نام انحصاری دارد. در این نوع از رستوران‌ها، شما در زیر نام هر پاستا در منو، می‌توانید ببینید که چه محتویاتی در پاستا هست و از چه سسی در آن استفاده می‌شود.

سبک دوم اما رستوران‌هایی هستند که اجزای پاستا را به صورت کاملا مجزا در منو معرفی می‌کنند و شما برای سفارش غذا باید چند چیز را انتخاب کنید. ابتدا باید نوع پاستا را انتخاب کنید که مثلا رشته‌ای نازک یا ضخیم باشد یا پیچ‌دار یا هر نوع دیگر. سپس باید مخلفاتی که دوست دارید پاستای شما با آنها میکس شود را انتخاب کنید، مثلا اینکه تکه‌های گوشت باشد یا مرغ یا سبزیجات یا هرچیز دیگر. مرحله سوم نیز انتخاب سس است. باید انتخاب کنید که پاستای شما قرمز (سس گوجه) باشد یا سفید (مثل آلفردو) یا سبز (مثل پِستو). آنگاه همه این انتخاب‌ها در مقابل چشم شما توسط آشپز در زمانی کوتاه آماده می‌شود.

تیرامیسو

وقتی در رستوران‌های ایتالیا هستید، بدون خوردن دسر هرگز رستوران را ترک نکنید. دسرهای ایتالیایی واقعا محشر هستند. یکی از معروف‌ترینِ آنها که نمونه‌های وطنی‌‌اش را هم حتمن تجربه کرده‌اید، تیرامیسو است. به‌طور معمول تیرامیسوی اصل کمی لیکور در خود دارد. اما گاهی می‌توان نمونه بدون الکل‌اش را نیز پیدا کرد. تجربه تیرامیسو در ایتالیا به شما نشان می‌دهد که چقدر بین یک نمونه واقعی آن با نمونه‌هایی که ما تجربه کرده‌ایم فرق وجود دارد.

پاناکوتا

دسر جذاب دیگری که در ایتالیا می‌توانید امتحان کنید، پاناکوتا است. این دسر نوعی از پودینگ است که خامه نقش محوری در آن ایفا می‌کند.

ژلاتو

بستنی خوردن در ایتالیا نظر شما را نسبت به موجودیتی به نام بستنی تغییر می‌دهد. بستنی‌های رنگارنگ و متنوعی که در طعم‌های مختلف میوه‌ای و یا خانواده شکلات و قهوه و وانیل و کارامل به شما امکان می‌دهد تا لذت‌بخش‌ترین بستنی عمرتان را تجربه کنید. به طور کلی به بستنی ایتالیایی ژلاتو می‌گویند و شما می‌توانید ژلاتو را بر روی نان قیفی یا در لیوان‌های کاغذی تجربه کنید. البته فراموش نکنید خیلی مهم است که کجا ژلاتو را امتحان کنید.

قبل از سفر به ایتالیا بدانید

ایتالیا هم مثل هر کشور دیگری، ویژگی‌های فرهنگی خاص خودش را دارد. اگر با ریزه‌کاری‌ها و ویژگی‌های آن آشنا نباشید، ممکن است که به دردسر بیفتید. اینها برخی از مواردی است که دانستن‌شان در طول سفر ایتالیا ممکن است به کمک شما بیاید و ندانستن‌شان شاید دردسرهایی برایتان درست کند.

تفاوت فرهنگ در ایتالیا

ایتالیا یک کشور کشیده و بلند است که فاصله نقطه بالایی آن تا پایین به بیش از 1200 کیلومتر می‌رسد. این بُعد فاصله باعث شده است که در شهرهای مختلف، فرهنگ‌های متفاوتی را تجربه کنید. مرمان شمال ایتالیا بسیار به آلمانی‌ها شبیه هستند. میانه‌های کشور، بیشتر حال و هوای ایتالیای اصیل را دارد و جنوب ایتالیا به طور کامل با سایر مناطق آن تفاوت دارد و مافیا در آن پررنگ‌تر است. این تفاوت فرهنگی، خود را در نوع پوشش، نوع خورد و خوراک و سبک زندگی نشان می‌دهد. اگر به منوی رستوران‌ها نگاه کنید، بسیاری از غذاها پسوندِ نام یک شهر را دارند که نشان می‌دهد آن غذا مربوط به فرهنگ کدام شهر و منطقه است.

جنسیت مسافر

اگر قطار شب‌رو در ایتالیا می‌گیرید، حتمن موقع صدور بلیط تاکید کنید که به مرد یا زن بودن مسافر دقت شود. چرا که کوپه‌های آقایان و خانم‌ها مجزا از هم هستند؛ مگر اینکه کوپه اختصاصی دراختیار داشته باشید.

سفارش از داخل منو

در رستوران‌ها خارج از منو چیزی نخواهید و فقط گزینه‌های موجود در منو را بپذیرید. چندان مرسوم نیست که شما از میزبان بخواهید تغییراتی در غذاهای رستوران ایجاد و چیزی را به آن اضافه یا از آن کم کند.

شارژ صورتحساب

در بعضی از رستوران‌ها مبلغی به عنوان یک شارژ اضافه به کل مبلغ صورتحساب اضافه می‌شود. این مبلغ با عنوان Il Coperto معمولا در منوها قید شده است که چند یورویی به هزینه سفارشات شما خواهد افزود.

تاخیر و اعتصاب

خودتان را برای اتفاقات پیش‌بینی نشده و معطلی‌های زیاد حاصل از انواع و اقسام اعتصاب آماده کنید. به ویژه زمانی که قرار است به ایستگاه قطار و اتوبوس و یا فرودگاه بروید، احتمال اتفاقات پیش‌بینی نشده را داشته باشید و به اندازه کافی از محل اقامت‌تان زود حرکت کنید. اعتصاب انگار بخشی از فرهنگ ایتالیایی‌ها است.

چه قهوه‌ای برای چه ساعتی؟

قهوه در ایتالیا قوانینی دارد. اگر به این نوشیدنی جذاب علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید که سفارش قهوه‌هایی که در درست کردن آنها از شیر استفاده می‌شود، بعد از ساعت 11 صبح مرسوم نیست. یعنی نباید بعد از ساعتت 11 سراغ کاپوچینو و لاته و موکا رفت. این اشتباه زمانی بزرگتر است که این نوع از نوشیدنی‌ها را بعد از تمام شدن غذا به عنوان دسر سفارش دهید! ایتالیایی‌ها معمولا بعد از غذا یک قهوه (اسپرسو) می‌خورند؛ اما قیافه آنها در رستوران زمانی که می‌بینند یک توریست چیزی بجز اسپرسو روی غذا سفارش می‌دهد، واقعا دیدنی است.

احترام به فرهنگ غذایی

هر غذایی قوانینی دارد. جمله معروفی که از یک دیالوگ سریال تلویزیونی بین ما امروز متداول شده است را به خاطر بیاورید: “قیمه رو نریز تو ماستا”! حالا در ایتالیا هم انجام بعضی از کارها در رستوران متداول نیست. مثلا نباید روی پاستاهای غذاهای دریایی پنیر بریزید. این کار مرسومی نیست، حتا اگر به پنیر علاقه زیادی هم دارید بهتر است این کار را نکنید.

رستوران‌های غیر توریستی

هرچقدر رستورانی که انتخاب می‌کنید از جاذبه‌های گردشگری دورتر باشد، احتمال بیشتری دارد که غذای بهتری را تجربه و پول کمتری را پرداخت کنید. رستوران‌هایی که در بخش‌های توریستی هستند جای مناسبی برای تجربه غذاهای حرفه‌ای نیستند.

سالاد سبزیجات

اگر اهل سالاد هستید، سالاد سبزیجات (insalata verde) را سفارش ندهید. چرا که این فقط یک کاسه کاهوی خرد شده است ولاغیر! بهتر است به گزینه‌های دیگر فکر کنید.

جالب است بدانید

ندانستن نکات زیر در سفر به ایتالیا لطمه‌ای به سفرتان نمی‌زند، اما اگر اینها را بدانید و بروید، احتمالا کیفیت سفرتان بالاتر خواهد رفت و درک بهتری از این کشور خواهید داشت.

نمایی از سان‌مارینو، کشوری در دل ایتالیا

سه کشور در یک کشور

کشور ایتالیا با شکل چکمه‌ای خود، در اصل دربردارنده سه کشور است. یکی ایتالیا که شامل بیش از 99 درصد این شبه جزیره است؛ یکی واتیکان که در داخل شهر رم قرار دارد و کوچکترین کشور جهان است و یکی سن‌مارینو که در غرب فلورانس و در نزدیکی  دریای آدریاتیک واقع شده و سومین کشور کوچک اروپا بعد از واتیکان و موناکو است.

غذاهای طولانی

تعجب خواهید کرد اگر بدانید در بسیاری از مناطق ایتالیا، در هر وعده دو غذای اصلی می‌خورند! اگر به منوی رستوران‌ها دقت کنید، می‌بینید که در منو صفحاتی برای پیش‌غذا، سالاد، بشقاب اول، بشقاب دوم، دسر و نوشیدنی‌ها وجود دارد. یک وعده غذایی کامل برای یک ایتالیایی گاهی شامل همه موارد فوق است. یعنی نه تنها پیش‌غذا و سالاد و دسر می‌خورند، بلکه برای غذای اصلی دو غذای کاملا متفاوت سفارش می‌دهند. البته به طور معمول حجم محتویات هر بشقاب، کمی کمتر از پرس‌های معمولی ما است. خوردن این حجم از غذا بالطبع زمان بیشتری نسبت به غذا خوردن عادی می‌طلبد. برای همین ایتالیایی‌ها معمولا غذا خوردن‌شان به ویژه برای وعده ناهار طولانی است.

اسپرسو

ایتالیایی‌ها مخترع دستگاه قهوه فوری یا اسپرسو هستند. قهوه برای ایتالیایی‌ها چیزی فراتر از چای برای ما ایرانی‌ها است. یک ایتالیایی ممکن است بیش از 10 اسپرسو در طول روز بخورد. آنها آنقدر در درست کردن قهوه حرفه‌ای هستند که دستگاه‌های قهوه‌سازشان در شهرهای مختلف با هم فرق دارد و ویژگی‌های اقلیمی هر شهر در ساخت دستگاه‌های حرفه‌ای قهوه‌ساز آنها موثر است.

بقایای باستانی

آنقدر بقایای باستانی در ایتالیا وجود دارد که نمی‌توان اندازه آنها را تصور کرد. به هر گوشه‌ای که از این کشور سفر می‌کنید، بقایای آثار باستانی و تاریخی شما را شگفت‌زده می‌کند. واقعا آرزوی هر کشوری است که بناهایی نظیر کلوسئوم، رومن فروم، معبد هادریان، شهر پمپِی و نظایر اینها داشته باشد.

هنر رنسانس

“رنسانس” که خود به معنای نوزایی است، فرزند ایتالیا است. رنسانس که یک دوره مهم از تحولات در اروپا است، از فلورانس در ایتالیا آغاز می‌شود و آرام آرام به سرزمین‌های دیگر اروپا کشیده می‌شود. رنسانس مدیون نوابغ ایتالیایی نظیر داوینچی، میکل‌آنژ، دانته و رافائل است و از این دوره به عنوان عصر طلایی هنر یاد می‌شود.

رانندگی دیوانه‌وار

در بین کشورهای اروپایی برنام‌ترین کشور در رانندگی همین ایتالیا است. البته اگر بخواهیم رانندگی آنها را با ایران مقایسه کنیم، ایتالیا بهشت است! اما در مقام مقایسه با کشورهای اروپایی باید پذیرفت که ایتالیایی‌ها بسیار کمتر از بقیه اروپائی‌ها به قوانین پایبند هستند.

اولویت بازدید شهرها

بسیار سخت است که بتوان بین شهرهای ایتالیا اولویتی برای بازدید در نظر گرفت. واقعا نقطه نقطه ایتالیا زیباست و پر از جاذبه‌هایی است که دیدن‌شان بسیار دلچسب است. اما اگر از لحاظ زمانی ناگزیر به محدود کردن سفر و انتخاب تنها یک شهر یا چند شهر از ایتالیا برای بازدید هستید، آنگاه این اولویت پیشنهادی من برای بازدید از شهرهای ایتالیا است.

رم

برای انتخاب رم به عنوان شهر اول در ایتالیا تردید نکنید. این شهر علاوه بر اینکه پایتخت ایتالیا است، پایتخت امپراطوری بزرگ روم نیز بوده و آثار بی‌نظیری را در دل خود جای داده است. علاوه بر اینها، واتیکان کوچک‌ترین کشور دنیا نیز در درون رم واقع شده و دیدن آن بسیار جذاب است.

فلورانس

اگر به آمار بازدید از شهرهای ایتالیا مراجعه کنید، فلورانس چهارمین شهر پر بازدید این کشور است، اما برای من از جایگاه دوم اهمیت در ایتالیا برخوردار است. این شهر گویی اصفهانِ ایتالیا است و شاهد این ماجرا خواهرخواندگی این دو شهر است. زیبایی‌های فلورانس بیشتر از آن است که به قلم من توصیف شود.

ونیز

مهمترین شهر آبی دنیا ارزش آن را دارد که بخاطرش تا شمال شرق ایتالیا بروید. ونیز یکی از خاص‌ترین شهرهای دنیا است و رتبه دوم پربازدیدترین شهر را در ایتالیا دارد. کوچه پس‌کوچه‌های آبی ونیز به شما فرصت قایق‌سواری می‌دهد و می‌توانید شهر را از زاویه‌ای متفاوت از شهرهای دیگر ببینید.

میلان

اگر دوستدار مد و فشن هستید، باید به میلان بروید. سومین شهر پربازدید ایتالیا آنقدر زیباست که شما را مسحور تنوع جاذبه‌هایش خواهد کرد. این شهر حال و هوای مدرن‌تری نسبت به سه شهر قبلی دارد، اما آثار تاریخی بسیار زیبایی را نیز در خود جای داده است.

اولویت‌های بعدی

از اینجا به بعد، انتخاب شهر کمی سخت می‌شود. شاید بهتر باشد اگر دنبال دیدن شهرهای بعدی برای بازدید هستید، بر اساس نوع سلیقه‌تان شهر انتخاب کنید. بسته به اینکه علاقه‌مند جاذبه‌های باستانی، تاریخی، طبیعی، خوراکی، نوشیدنی یا هر چیز دیگری هستید، می‌توانید مقصد خود را انتخاب کنید. معروف‌ترین شهرهای بعدی ایتالیا شامل ناپل، بولونیا، ورونا، سیه‌نا، تورین، جنوا و پیزا است که هر یک از آنها می‌تواند مقصد جذابی برای کشف کردن باشد. البته اگر اهل دیدن جاهای خاص هستید، به دیدن سیسیل با بوی تند مافیا فکر کنید.

سوغاتی‌ها و سمبل‌های ایتالیا

هنگام خرید سوغاتی و یادبود سفر شما با مشکل مواجه خواهید شد، چرا که گزینه‌های زیادی وجود دارد که به نوعی سمبل ایتالیا محسوب می‌شود. به این موارد دقت کنید:

ماسک‌های ونیزی

تقریبا همه جای ایتالیا ماسک‌هایی را می‌بینید که بر صورت قرار می‌گیرند و بسیار زیبا هستند. این ماسک‌ها به ونیز و کارناوال معروف سالیانه آن مربوط هستند که همه ساله در ماه فوریه برگزار می‌شود و از قدیمی‌ترین جشنواره‌های جهان محسوب می‌شود.

پینوکیو

این موجود خیالی زاییده ذهن یک روزنامه‌نگار ایتالیایی به نام کارلو لورنزینی معروف به کارلو کلودی است که داستانش را در یک نشریه کودکان منتشر کرد. این داستان بسیار مورد توجه ایتالیایی‌ها قرار گرفت و به زودی معروف شد.

کلوسئوم

یکی از مهمترین بناهای تاریخی جهان و یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان، امروز به عنوان یکی از سمبل‌های رم و ایتالیا محسوب می‌شود. کلوسئوم یک آمفی تاتر رومی بوده که محل برگزاری رویدادهای مختلف از جمله مبارزات گلادیاتورها بوده است.

موتور وسپا

موتور وسپا از سال 1946 در ایتالیا تولید می‌شود و امروز به عنوان یکی از سمبل‌های این کشور شناخته می‌شود. وسپا به معنی زنبور بی‌عسل است و کارخانه آن در فلورانس است.

فراری

ایتالیا را می‌توان به عنوان معروف‌ترین کشور تولید کننده خودروهای خاص در دنیا شناخت. بدون شک یکی از خاص‌ترین این خودروها فراری است که در بسیاری از رویدادهای بین‌المللی نام ایتالیا و فراری با هم عجین شده است.

برج پیزا

برج کج پیزا با آنکه در برابر بسیاری از جاذبه‌های دیگر ایتالیا کم‌اهمیت‌تر است، اما بسیار معروف‌تر از آنها است. این برج به تنهایی توریست‌های زیادی را به پیزا می‌کشاند و به یکی از سمبل‌های ایتالیا بدل شده است.

قایق گوندولا

قایق‌های لوکس و زیبای ونیز آنقدر معروفند که نه تنها به عنوان یکی از سمبل‌های ونیز، بلکه به عنوان یک از سمبل‌های ایتالیا شناخته می‌شوند. تقریبا می‌توان گفت که تجربه ونیز بدون سوار شدن این قایق‌ها یک تجربه ناقص است.

واتیکان

مرکز مسیحیت دنیا و بزرگ‌ترین کلیسای جهان بی‌شک یکی از سمبل‌های ایتالیا است. با آنکه واتیکان یک کشور مستقل محسوب می‌شود، اما واتیکان و کلیسای سن‌پیتر یکی از سمبل‌های رم و ایتالیا است.

سایر سمبل‌ها

چکمه، پاستا، پیتزا، قهوه، بستنی و نظایر اینها، موارد دیگری هستند که گاهی به عنوان سمبل ایتالیا شناخته می‌شوند که ما در بخش‌های دیگر این مطلب به آنها پرداختیم.

بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات