• Menu
  • Menu

نورنبرگ (نورمبرگ)

Nuremberg; Unknown & Beautiful

ناشناخته و جذاب!

به شهرهای دیدنی آلمان که فکر می‌کنیم، در وهله اول یاد شهرهایی نظیر برلین، مونیخ و هامبورگ و در وهله دوم شهرهایی نظیر فرانکفورت و کلن و دوسلدورف می‌افتیم. اما تجربه بازدید از نورنبرگ (یا نورمبرگ) جای تردیدی برایم باقی نگذاشت که شهرهای آلمان هر یک به نحوی زیبا و دیدنی‌اند. پیش‌تر شهر رویایی “وایمار” من را تحت تاثیر قرار داده بود و این بار نوبت نورنبرگ بود که جلوه نمایی کند.

IMG_3139

نورنبرگ (Nürnberg) شاید برای ما ایرانیها چندان شناخته شده نباشد. گردشگران ایرانی اگر به آلمان سفر کنند، بیشتر برلین و مونیخ را مقصد خود قرار می‌دهند. سایر مسافران ایرانی هم که با اهداف غیر توریستی به آلمان می‌روند، بیشتر مقصدشان غرب و شمال آلمان است. وجود پروازهای متعدد از شهرهایی نظیر فرانکفورت، کلن، دوسلدورف و هامبورگ به تهران و مشهد، تایید کننده این مدعاست. اما پروازهای دایر بین شهرهای ایران و نیمه جنوبی آلمان صرفا به پرواز تهران-مونیخ محدود می‌شود که آن هم اخیرا دایر شده است.

نورنبرگ در فاصله 170 کیلومتری شمال مونیخ قرار دارد و بعد از این شهر، دومین شهر بزرگ ایالت باواریا و چهاردهمین شهر بزرگ آلمان محسوب می‌شود. این شهر بر روی رود پِگنیتز (Pegnitz) و کانال راین-ماین-دانوب (Rhine–Main–Danube Canal) قرار دارد که وجود این مسیرهای آبی، حال و هوای ونیز را در قسمت‌هایی از این شهر تداعی می‌کند. نورنبرگ را خیلی‌ها به خاطر دادگاه نظامی معروفش می‌شناسند. دادگاه نظامی نورنبرگ پس از پایان جنگ جهانی دوم برای محاکمه سران آلمان نازی تشکیل شد که البته مهمترین متهمان این دادگاه از جمله هیتلر، با خودکشی به پیشواز حکم بدیهی این دادگاه رفتند.

IMG_3108 IMG_3111

نورنبرگ حدود 1000 سال قدمت دارد. قلعه‌ای تاریخی بر بالای بلندی شهر وجود دارد که می‌توان آن را نماد این شهر دانست. علاوه بر دادگاه نظامی و قلعه تاریخی، نورنبرگ چند عنصر معروف دیگر هم دارد. بازار کریسمس نورنبرگ در ماه دسامبر هر سال میزبان گردشگران زیادی در اروپا است و به عنوان بزرگترین بازار کریسمس این قاره شناخته می‌شود. هم چنین مسیر ریلی بین نورنبرگ و فورت (Fürth)، دومین خط راه آهن آلمان به حساب می‌آید که در سال 1835 ایجاد شده است (فورت در حال حاضر درست چسبیده به شهر نورنبرگ است و دیگر فاصله‌ای بین این دو شهر وجود ندارد). بخش تاریخی شهر (Old Town)، کلیسای بزرگ سنت لورنس (St. Lorenz)، دفتر اصلی آدیداس (Adidas)، دفتر اصلی استدلر (STAEDTLER)، تالار شهر (City Hall)، بازار روز و دو دانشگاه نورنبرگ نیز از سایر عناصر معروف این شهر دوست داشتنی است.

IMG_3102 IMG_3094 IMG_3086 IMG_3099 IMG_3104

نورنبرگ آنقدر دیدنی و جذاب هست که در سفرهای بعدی برای بازدید دوباره از آن برنامه‌ریزی کنم.

IMG_3084 IMG_3116 IMG_3119 IMG_3123 IMG_3126 IMG_3130 IMG_3133 IMG_3137 IMG_3138 IMG_3155

بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات