• Menu
  • Menu

نمایشگاه گردشگری

تهران

این روزها، حال و هوای گردشگری در ایران بسیار پر رنگ است. نمایشگاه گردشگری تهران (TITE) از روز پنجشنبه در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز شده و تا یکشنبه هم ادامه دارد. معاون اول رییس جمهور و دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی هم برای افتتاح نمایشگاه آمدند که همه چیز حکایت از توجه ایران و دولت ایران به گردشگری باشد. حضور همه استان‌های کشور در این نمایشگاه و حضور بسیاری از شرکت‌های بزرگ گردشگری و آژانس‌‌های مسافرتی و هتل‌ها و مجموعه‌های مختلف، باعث شده است تا نمایشگاه قابل قبولی در پرونده گردشگری ایران به ثبت برسد.

بروکسل

اما مطمئنم برای همه ما بسیار جالب است اگر بدانیم ایران از چه زمانی به گردشگری خود اهمیت می‌داده است! اگر در یکی از بازدیدهایی که از کاخ گلستان انجام دادم، با یک عکس تاریخی بسیار مهم مواجه نمی‌شدم، هرگز نمی‌دانستم که ایران از چه زمانی به دنبال رونق گردشگری بوده است.

 IMG_1579عکسی از یک عکس تاریخی در کاخ گلستان تهران

این تصویر در نگاه اول ممکن است به گردشگری چندان مرتبط نباشد. اما علیرغم سخت بودن باور آن، این تصویری از حضور ایران در یک نمایشگاه بین‌المللی است. یعنی آنچه که در این تصویر دیده می‌شود، غرفه‌ای است که برای معرفی ایران در یک نمایشگاه در اروپا ساخته شده است.

اما عجیب‌تر از موضوع فوق، زمان وقوع این ماجرا است! باور این موضوع که ایران پیش از بسیاری از کشورهای جهان به فکر معرفی خود و به نوعی رونق گردشگری خود بوده، از یک سو بسیار غرورانگیز و خوشحال کننده و از سوی دیگر (در مقایسه با وضعیت فعلی) بسیار تاسف بار و متاثر کننده است!

IMG_1580توضیحات ذیل عکس قبلی در کاخ گلستان

باورش سخت است. این غرفه‌ای است که 117 سال قبل، یعنی در زمان قاجاریه برای معرفی ایران در نمایشگاهی در شهر بروکسل ساخته و برپا شده است. به فرم‌ها و احجام نگاه کنید. به ستون‌ها دقت کنید. حجم پشت ستون‌ها را یک بار دیگر ببینید. این غرفه، نه امسال، نه 5 سال قبل، نه 50 سال قبل، بلکه 117 سال قبل، یعنی در سال 1276 هجری شمسی برای معرفی ایران در اروپا ساخته شده است…

مادرید

اینک، اواخر سال 1393 هجری شمسی و اوایل سال 2015 میلادی است. مادرید اسپانیا چند روز قبل میزبان نمایشگاه گردشگری فیتور بود. ایران هم در این نمایشگاه غرفه داشت. این‌ها تصاویری از غرفه ایران در سال 1393 هجری شمسی برای معرفی ایران در اروپا است…

IMG_0738ایران در فیتور 2015IMG_0737ایران در فیتور 2015IMG_0735ایران در فیتور 2015

بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات