• Menu
  • Menu

خلق تجربه‌ در اکسپو میلان 2015

Experiencing in Expo Milan 2015

در مطلبی که چند روز قبل درباره اکسپو میلان 2015 نوشتم، اشاره‌ای به این موضوع داشتم که در بازدید از اکسپو میلان، چند موضوع به وضوح قابل مشاهده و درک است:

1- تم اکسپو: که تم غذا است و اکثریت غرفه‌ها در زمینه غذا – از مراحل ابتدایی فرآیند تهیه غذا تا مراحل پخت – مواردی را ارائه کرده‌اند.

2- تکنولوژی: که کشورها تلاش کرده‌اند از جدیدترین تکنولوژی‌های اختراع شده‌شان در پاویون‌های خود استفاده کنند.

3- سینما و نمایشگرها: نسل جدیدی از نمایشگرها و سطوح نمایشگر در این اکسپو رونمایی شده که تصویر جدیدی از فردای دنیای نمایشگرها در جهان ترسیم کرده است.

4- تجربه: بسیاری از کشورها تلاش کرده‌اند که بازدید مخاطبان از پاویون آنها همراه با یک تجربه باشد. بدین معنی که آنها با طراحی‌های خاص، سازه‌های خاص، استفاده از وسایل مختلف، تکنولوژی‌های جدید، خلاقیت‌های منحصربفرد و نظایر آن، طوری برنامه‌ریزی کرده‌اند که برای بازدید کننده خود تجربه خلق کنند.

در این مطلب، چند تجربه‌ای که پاویون بعضی از کشورها برای بازدیدکنندگان درنظر گرفته‌اند را مرور کرده‌ام.

تجربه‌سازی کشورها در اکسپو میلان

 آذربایجان

این کشور در پاویون خود بسیار خلاق عمل کرده است. استفاده از ساز (که همگی سازهای ایرانی بودند و آذربایجان به سادگی آنها را به نام خود مصادره کرده است) این امکان را به بازدیدکنندگان می‌دهد که خودشان صدای ساز را درآورند. وجود گل‌هایی که با حرکت دست بر بالای آنها، نورانی می‌شوند، تجربه‌ای دیگر در این غرفه است. همچنین نمایشگرهایی که بازدیدکننده می‌تواند با آن تعامل داشته باشد و در فرآیند آماده سازی غذا همراه شود.Azerbayjan (1) Azerbayjan (2) Azerbayjan (3)

برزیل

این کشور با توجه به میزبانی اخیر خود در جام جهانی و نیز میزبانی پیش رو برای المپیک 2016، از یک بافت توری برای تردد بازدیدکنندگان استفاده کرده است. تجربه‌ای که همه بازدیدکنندگان را به شدت ترغیب به آزمودن می‌کند.
Brasil (1) Brasil (2)

چین

این کشور از هزاران منبع نوری به نحوی استفاده کرده است که همگی آنها در کنار هم، در قالب یک نمایشگر عمل می‌کنند و تصاویری را برای بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد. ایندر حالی است که طراحی مسیر به نحوی است که در لحظات آخر متوجه عملکرد اصلی منبع‌های نوری می‌شویم.
China (1) China (2)

امارات

کشور امارات در بخشی از پاویون خود، باکس‌هایی را قرار داده است که نمایشگر خاص درون این باکس، معضلات موجود در این کشور در گذشته را نشان می‌دهد. سپس بازدیدکننده با فشردن یک دکمه می‌تواند راه‌حل استفاده شده برای حل این مشکل را ببیند.Emirates (1) Emirates (2)

آلمان

این کشور از لحاظ خلق تجربه جزو بهترین پاویون‌ها است. از تجربه تماشای تصاویر بر روی صفحاتی خاص که به هر بازدید کننده می‌دهند تا تجربه نواختن موسیقی با همان صفحات تا انجام بازی‌هایی با هدف کسب اطلاعات و تا بازی‌هایی صرفا برای تفریح نیر سرسره! البته که این همه ماجرای پاویون آلمان نیست…Germany (1) Germany (2) Germany (3) Germany (4)

ایران

نمی‌دانم می‌توان نمایش تصویر آب و ماهی در کف غرفه و تحریک کنجکاوی کودکان برای لمس ماهی‌ها را خلق تجربه دانست یا نه! به هر حال اگر هست، این تجربه‌ای است که ایران به بازدیدکنندگانش پیش‌کش می‌کند.Iran (1) Iran (2)

ایرلند

با قرار دادن این باکس‌ها بر روی چشم، شما می‌توانید به کشور ایرلند بروید و فضاهایی از این کشور را ببینید. کافی است به سمت دلخواه حرکت کنید تا تصاویر مورد نظر را ببینید.Irland (1) Irland (2)

ایتالیا

یکی از تجربه‌های پاویون ایتالیا، خلق تجربه‌ای پیشرفته‌تر نسبت به آن چیزی است که ایرلند ارائه کرده است. شما روی صندلی می‌نشینید و دوربینی را بر روی چشم می‌گذارید. این دوربین منویی دارد که شما انتخاب می‌کنید که کجا را ببینید. پس از انتخاب (که فرآیند انتخاب نیز با نگاه کردن اتفاق می‌افتد) می‌توانید در فضای محیطی قرار بگیرید که آن را انتخاب کرده‌اید. چرخش به اطراف، دیدی 360 درجه از محیط را به شما می‌دهد.Italy (1) Italy (2)

ژاپن

شکی نیست که ژاپن یکی از بهترین پاویون‌ها در خلق تجربه است. عبور از 9 سالن مختلف و نمایش و اجرای تصاویر و برنامه‌هایی که فقط باید آن را تجربه کرد. در سالن آخر، نمایشی از رستوران‌های آینده اجرا می‌شود که کانسپتی از رستوران در آینده نزدیک را به تصویر می‌کشد.Japan (1) Japan (2) Japan (3)

قزاقستان

شاید اغراق نباشد اگر قزاقستان را بهترین پاویون اکسپو میلان بدانم. پاویونی که برای همه بخش‌های بازدید بازدیدکنندگان برنامه دارد و او را غافلگیر می‌کند. از نمایش ماهی‌ها گرفته تا نمایشگرهایی که از سقف آویزان بودند و با چرخش آن می‌‌توان ساختمان اکسپو 2017 را دید. شاهکار ماجرا نیز سینمای چند بُعدی است که متفاوت از همه سینماهایی است که تا به حال تجربه کرده‌ام. فراموش نمی‌کنم لحظه‌ای که نفر جلوی من در سینما ناخودآگاه دستش را بلند کرد تا پرنده‌ای که در تصویر در بالای سر او پرواز می‌کرد را لمس کند!Kazakestan (1) Kazakestan (2) Kazakestan (3) Kazakestan (4)

مکزیک

در بخشی از سقف پاویون مکزیک، قاشق‌های چوبی آغاز به نواختن موسیقی می‌کنند. مکزیک در پاویون خود تجربه‌های مختلفی را برای بازدیدکننده به وجود آورده است.Mexic

عمان

آشپزخانه‌ای در غرفه عمان هست که از ترکیب حجم و تصویر استفاده کرده است. در بخش تصویر، یک آشپز در حال تهیه غذا است.Oman

پرو

این کشور چندین نمایشگر را در کنار هم قرار داده است که تصاویر مختلفی را پخش می‌کند. اما اسپیکرهای هر نمایشگر دارای تکنولوژی خاصی است که صرفا زمانی که درست زیر آن می‌ایستیم، شنیده می‌شود؛ بدون آنکه صدای سایر اسپیکرها شنیده شود.
IMG_4760

قطر

این کشور نیز جزو کشورهایی است که نسبتا تجربه‌های متنوعی را ارائه کرده است. از سفره گسترده عربی گرفته تا بازار سنتی عربی.Qatar (1) Qatar (2)

روسیه

سقف آینه مانند پاویون روسیه و انعکاس تصویر بازدیدکنندگان در آن، تقریبا همه آنها را به گرفتن یک عکس از این سقف ترغیب می‌کند.Russia

اسپانیا

این کشور در قسمتی از غرفه خود نمایشگرهایی را قرار داده است که بازدیدکنندگان می‌توانند نحوه پختن غذاهای مختلف اسپانیایی را ببینند و تجربه کنند.
Spain

انگلستان

شاید خاص‌ترین تجربه اکسپو را بتوان از آنِ پاویون انگلیس دانست. ستون‌هایی قرار دارد که بازدیدکننده می‌تواند یک چوب را بین دندان خود قرار دهد و سر دیگر آن را به ستون متصل کند. آنگاه در اتفاقی عجیب، می‌توان به وضوح صدایی را شنید؛ درست مثل اینکه هدفون در گوش گذاشته باشیم. برای شنیدن حتی نیاز نیست که گوش‌ها را بگیریم. UK (1) UK (2)

این تجربه‌ها حتا در فضای عمومی اکسپو نیز وجود دارد. صندلی‌هایی که در بخش‌های مختلف اکسپو قرار دارد، تجربه‌هایی جدید از نشستن را ایجاد کرده است!
Z

بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات