• Menu
  • Menu

ورشو در تسخیر “شوپن”

هميشه با شنيدن نام ورشو، ياد گشتابو و سالهاي سياهي مي افتادم كه انسان هايي بودند که يك روز زندگي بدون هراس از مرگ آرزويشان بود. نمي دانم چقدر از آن چيزي كه در فيلمهاي هاليووذي نشان مي دهند، حقيقت دارد، اما حتي اگر درصدي از آن حقيقت داشته باشد، بايد اعتراف كرد كه لهستان دوران بينهايت سختي را سپري كرده است. آنچه که در نابع اینترنتی راجع به ورشو گفته شده این است که در حملات آلمان حدود دویست هزار نفر از اهالی لهستان کشته شدند.
راستش، نزديكي و همسايگي لهستان با اوكراين و در مسير بودن آن بين اوكراين و مجارستان، من را به فكر بازديد از لهستان انداخت. وگرنه اينگونه نبود كه احساس كنم با نديدن اين كشور، چيز مهمي را از دست داده باشم. اما خوب! اين لهستان به من درس داد كه ناديده قضاوت نكنم.

مختصری از ورشو

ورشو هم مثل خيلي از شهرهاي اروپايي در دل خود رود دارد. درست مثل كي يف، اكثر قريب باتفاق ديدني هاي ورشو در سمت چپ رود ویسلا (رود تقریبا شمالي-جنوبي است) قرار دارد. بخش تاريخي شهر وسعت قابل توجهي دارد. يك خيابان بلند كه به عنوان “مسير سلطنتي” يا Royal Way شناخته مي شود، از منتهي اليه شمالي بخش تاريخي شهر شروع مي شود و بعد از حدود ٤ كيلومتر به پارك معروفي مي رسد كه جايگاه مهمي در اين شهر دارد.
ورشو يك ويژگي مهم دارد و آن نقش پر رنگ موزيسين بزرگ “شوپن” در اين شهر است. ورشو به شدت بوي وين مي دهد. حتی می توان بوی آلمان را از همین جا حس کرد! البته با اين تفاوت بزرگ كه به اندازه وين، در اینجا عرب پيدا نمي شود!
ورشو با اينكه تا مرز تخريب كامل پيش رفته، اما امروز كاملا سرپا ايستاده و براي خود هويت دارد. خيلي از ساختمانهاي مسير سلطنتي كاملا تخريب شده بودند، اما امروز از نو بر اساس طرح هاي موجود قبلي بازسازي شده اند. وقتي كه در اين خيابان قدم مي زني، تعداد ساختمانهاي واقعا قديمي آن، بسيار محدود است و مي توان آنها را از ساختمانهاي جديدتر تشخيص داد.
در ورشو مي توان سه حس كاملا متفاوت را تجربه كرد: يكي تجربه شهري مدرن با برجهايي بلند و برندهايي معروف! ديگري تجربه شهري تاريخي با آثاري غني و فرهنگي غني كه البته “شوپن” حسابي به غناي آن افزوده است! آخري اما تجربه شهري است كه در بعضي از بخشهاي آن مي توان كمونيسم را لمس كرد. سردي بعضي از ساختمانها و روح حاكم بر فضاي بخشي از شهر، آدم را به فكر فرو مي برد.
ورشو پارك هاي معروفي دارد. معروف ترين آن كه در نيمه جنوبي شهر واقع شده، پارک لازینکی (Lazienkowski) است که تندیس بزرگی از شوپن را درون خود جای داده است. این پارک یکی از زیباترین پارک هایی است که تا به حال در اروپا دیده ام و از لحاظ زیبایی حتی زیباتر از انگلیش گاردن مونیخ و هاید پارک لندن به نظرم رسید.
نیمکت هایی در بخش های مختلف ورشو وجود دارد که به شوپن ربط دارد و می توان علاوه بر استراحت کردن روی نیمکت، از شنیدن نوازندگی شوپن لذت برد. کافی است دکمه play را فشار دهیم.
به نظرم متفاوت ترین ساختمانی که در ورشو هست، قصر علوم و هنر ورشو است که بسیار بلند است و با سایر جاذبه های شهر تفاوت دارد. این برج در نزدیکی ایستگاه مرکزی قطار واقع شده و کمی با بخش تاریخی شهر فاصله دارد. بالا رفتن از این برج و تماشای شهر یکی از بهترین تجاربی است که می توان در ورشو کسب کرد.
تندیس های بسیار خوبی در ورشو وجود دارد. به طور کلی تندیس های زیادی در بخش های مختلف شهر ساخته و نصب شده است. چند تا از این تندیس ها حسابی معروف اند.
یکی از بهترین و منحصربفردترین تجاربی که در ورشو کسب کردم، تماشای برنامه بی نظیر فونتانای معروف ورشو در مجاورت رود Wisla است. اجرای یک برنامه حدودا 20 دقیقه ای که انصافا منحصر بفرد بود و همه تماشاگران بیشمار خود را شگفت زده کرد. پخش تصاویر بر روی پرده ای آب که توسط آب نما ایجاد میشد و کاملا با موسیقی و رقص نور همراه بود، حس بسیار خوبی بود که ارزش یک ساعت معطلی را داشت!
ورشو ارزش 4 روز ماندن را دارد. گشت کامل ورشو وقتی نسبتا مفصل می خواهد که نمی توان آن را در کمتر از 3 تا 4 روز انجام داد.
مکان هایی برای اجاره دوچرخه (مثل برخی دیگر از شهرهای اروپایی) وجود دارد که می توان به سادگی در دستگاهی که در این ایستگاه ها هست، یک حساب کاربری ایجاد کرد و از دوچرخه سواری لذت برد. جالب این است که اگر مدت زمان استفاده از دوچرخه کمتر از 20 دقیقه باشد و دوچرخه اجاره شده را طرف 20 دقیقه به یکی دیگر از ایستگاه های اجاره دوچرخه بازگرداندیم، نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

ورشو از زبان عکس

IMG_7126کافه هایی در مرکز تاریخی شهر، انتهای شمالی مسیر سلطنتی
.
IMG_7128بدون شرح
.
IMG_7321زندگی شبانه ورشو و آتش بازی در مقابل قلعه تاریخی شهر
.
IMG_7427یکی از نیمکت های معروف ورشو “نیمکت های موسیقی نواز!” (از نوع شوپن)
.
IMG_7451قبرستان یهودی ها، متاسفانه بسته بود
.IMG_7460قصر فرهنگ و هنر که به نوعی متفاوت ترین ساختمان ورشو بود
IMG_7497روبوسی در مرکز شهر!
.
IMG_7546تندیس شوپن در پارک لازینکی
.
IMG_7577در پارک لازینکی
.
IMG_7630در پارک لازینکی
.
IMG_7777قصر تاریخی شهر در میدان اصلی
.
IMG_7790نمایی کلی از میدان اصلی شهر
.IMG_7909نمادی از مقاوت شهر در یکی از میدان های بافت تاریخی
.
IMG_8006بقایایی از دیوار تاریخی شهر
.
IMG_8008از دریچه دیوار تاریخی
.
IMG_8033یکی از تندیس های معروف ورشو
.
IMG_8061و نمایش منحصر بفرد تصویر بر روی آب
.
IMG_8173

پخش نمایش تصویر بر روی آب
.

IMG_8191 نمایش تصویر بر روی آب

.

IMG_8201نمایش تصویر بر روی آب

.

IMG_8234نمایش تصویر بر روی آب

.
IMG_8288نمایش تصویر بر روی آب

پی‌نوشت

برای دنبال کردن مطالب جدید، می توانید به کانال تلگرام من https://telegram.me/mrtripic و برای دنبال کردن عکس های من در سفر می توانید به حساب کاربری من در اینستاگرام https://www.instagram.com/mrtripic بپیوندید.

telegram mrtripic
instagram mrtripic

بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات