• Menu
  • Menu

سنگاپور

هرگز فكر نميكردم اولين تجربه سفر من به شرق آسيا، به مقصد سنگاپور باشه! هميشه گزينه هايي مثل چين، ژاپن، كره، مالزي و اندونزي توي ذهنم بود كه میخواستم كشفشون كنم؛ اما قسمت اين بود كه دنياي شرقي آسيا رو با شهر و كشور سنگاپور بشناسم.

شروع سفرم به سنگاپور از استانبول بود كه بينش توي دوبي بايد پرواز عوض ميكردم. از لحظه اي كه هتل استانبول رو به مقصد فرودگاه آتاتورك ترك كردم تا لحظه اي كه پام به هتل توي سنگاپور رسيد، درست ٢٤ ساعت طول كشيد كه حدود بيش از ١٥ ساعت و نيم از اين مدت رو توي پرواز بودم، ٦ ساعتش رو توي فرودگاه ها معطل شدم و مابقيش رو توي مسير فرودگاه گذروندم. بدون ترديد اين طولاني ترين سفر من محسوب ميشه و طولاني ترين تجربه پرواز!
در مجموع ٣ شبانه روز توي سنگاپور بودم و نزديك به دو شبانه روز توي مسير رفت و برگشت و معطلي هاي ترانزيتي. دليل سفرم هم چيزي نبود جز حضور در نمايشگاه گردشگري ITB سنگاپور (شعبه اي از بزرگترين نمايشگاه گردشگري دنيا يعني ITB برلين) كه از ١٧ تا ١٩ اكتبر (٢٦ تا ٢٨ مهر) برگزار ميشد. هم سفر قبلي ام به پاريس، هم اين سفر به سنگاپور و هم سفر بعدي ام به لندن هدفش بازاريابي براي جذب وزارتهاي گردشگري كشورها براي حضور در نمايشگاه گردشگري تهران هست كه به نظرم نتيجه اين دو سفر اول بسيار بهتر از پيش بيني هاي اوليه من بوده.

.

شهر سنگاپور
اين تعريف مختصر منه از سنگاپور بر اساس درك سه روزه من از اين شهر: بسيار تميز، مدرن، گران و زيبا.

.

نمادهاي شهر
سه نماد بيشتر از بقيه نمادهاي سنگاپور مقبوليت عمومي دارن و ميشه توي خيلي از فروشگاه ها ماكتشون رو ديد. يكي برج هاي سه گانه مارينا بي (Marina Bay Sands) با صفحه متصل بالايي اين سه برج هست كه توي دنيا منحصر بفرده و شايد عكس هاي اون رو توي ايميل هاي زيادي ديده باشين. يكي ديگه اش مرلیون، مجسمه اي بزرگ از يك شير هست كه نوعي فونتانا (فواره) محسوب ميشه و از دهانش آب بيرون ميريزه. سوميش هم چرخ و فلك بزرگ شهر با اتاقكهاي كپسولي هست كه درست شبيه به چرخ و فلك لندنه و تقريبا همه توريست هاي سنگاپور يه سري به اين جاذبه ميزنن تا شهر رو از نمايي زيباتر ببينن.

Marina Bay Sands

.

Merlion

.

Singapore Flyer

.

معماری متفاوت

سنگاپور شهر نسبتا كوچكيه. من هرگز بيشتر از ١٠ دقيقه توي مسيرهاي شهر نبودم و مسير فردگاه تا هتل هم كمتر از نيم ساعت بود. آب و هواي سنگاپور گرم و مرطوبه و نوسان زيادي داره. به نحوي كه توي اين سه روز، من تجربه هواي ابري، آفتابي، باران سبك، باران سنگين، رعد و برق، شرجي بسيار زياد و… رو داشتم. اما كلا هوا گرم هست. معماري توي اين شهر واقعا با معماري شهرهاي ديگه اي كه من ديدم فرق ميكرد و انصافا آدم از ديدن خيلي از ساختمانهاي شهر لذت ميبرد. با توجه به آب و هوا، رابطه خوبي بين طبيعت و معماري وجود داشت و روي خيلي از ساختمانها ميشد درختكاري، گياهان زيبا و Roof Garden رو ديد. ويژگي مهم معماري اينجا، طراحي، خلاقيت و فكريه كه پشت هر كدوم از اونها وجود داشته و براي همين نتيجه اش اين شده كه خيلي از فضاهاي موجود توي اين شهر، منحصر بفرده و نميشه مشابهش رو پيدا كرد.

.

جاذبه ها و محله ها

روز اولي كه به سنگاپور رسيدم، جستجوي مختصري كردم براي اينكه توي فرصتهاي موجود بعد از نمايشگاه در هر روز، بتونم بعضي از اونها رو ببينم. نتيجه جستجوي من اين بود:

National orchid garden
باغ اركيده اي كه از نظر توريستهاي حرفه اي، مهمترين جاذبه سنگاپور بود، اما من نتونستم ببينمش.

Singapore botanic gardens
باغ گياهان سنگاپور اولويت دوم خيلي از توريستهاي سنگاپور بود كه باز هم قسمت من نبود كه ببينمش.

Singapore zoo
قبل از سفر هم راجع به باغ وحش سنگاپور تعريف زياد شنيده بودم. اتفاقا توي روز آخر تصميم هم گرفتم براي ديدنش، اما وقتي متوجه فاصله نيم ساعته اون با مركز شهر شدم، بخاطر محدوديت زمان بي خيالش شدم.

Buddha tooth relic temple
معبد بودايي معروفي كه در محله چيني ها قرار داره و در قسمت روزنوشت همین مطلب راجع بهش توضيح ميدم.

Bukit brown cemetery
اين قبرستان هم يكي از جاذبه هاي ديدني سنگاپور بود كه عليرغم تلاشي كه براي ديدنش كردم، موفق نشدم به اونجا برم.

.

روزنوشت ها:

روز اول که از نمایشگاه بیرون اومدم، از همون روبروی سالن نمایشگاه یعنی هتل سه قلو و معروف سنگاپور شروع کردم. سه برجی که در کنار هم با فرمی خاص ساخته شده و بالاش با صفحه ای بزرگ به هم وصل شده. البته بالا رفتن از این برج ها رو گذاشتم برای یه وقت دیگه.

نمایی از برج وسط برجهای سه گانه مارینا با دورنمایی از چرخ و فلک سنگاپور

.

نمایی از برج شماره 1 (غربی) با فرمی بسیار زیبا

.

نمایی از اتوبان مجاور برج های مارینا بی

.

برج هایی که معماری آن دارای اندیشه ای بزرگ بوده

.

همونطور پیاده ادامه مسیر دادم تا چرخ و فلک بزرگ و معروف سنگاپور که بسیار به چرخ و فلک لندن شبیه بود و با بالا رفتن از اون میشد نماهایی زیبا از سنگاپور رو دید. من که سوار شدم، هوا بارونی بود…

برج مارینا بی از پشت کپسول باران گرفته Flyer

.

نمایی از فضای جنوبی برج های مارینا بی (Marina Gardens)

.

بالای سنگاپور فلایر

.

نمایی از آسمانخراش های سنگاپور از بالای فلایر

.

تماشای غروب از بالای سنگاپور فلایر

.

پارک شهر مارینا و باغ های آن (Gardens by the Bay)

.

باران، غروب و سنگاپور

.

سنگاپور فلایر

.

بعد از تماشای سنگاپور از بالای فلایر، غروب روز اول حضور در سنگاپور رسیده بود. بعد از گرفتن چند تا عکس از برجهای سنگاپور در شب، رفتم برای شام و بعد هم هتل برای استراحت.

روز دوم هم از صبح تا بعد از ظهر نمایشگاه گردشگری ITB آسیا بودم. بعدازظهر که اومدم بیرون، سریعا رفتم هتل و لباس های رسمی رو درآوردم و با لباس های راحت تری که همراه داشتم، از کنار هتل پیاده راه افتادم برای کشف سنگاپور. هتل من در محله Clarke Quay واقع شده بود که در نزدیکی رود قرار داره و فضاهای تجاری اون در رستوران هایی که در یک راسته یا تقاطع سرپوشیده واقع شده، کاملا معروف و دیدنیه. متاسفانه برای عکاسی دیگه دیر شده بود. هوا تقریبا داشت تاریک میشد. از محله کلارک کویی پیاده رفتم تا برجهای سه قلوی مارینا بی. شب خاطره انگیزی بود.

ساختمانی با پنجره های رنگی

.

راسته ای از رستوران های غذاهای دریایی در کنار رود

.

تندیس هایی در کنار رود با بکگراندی از برج های سر به فلک کشیده

.

نمایی از برج های مارینا بی در شب

.

نمایی از آسمانخراش های سنگاپور

.

سنگاپورگردی شب دوم به بالای مارینا بی که رسید، همزمان بود با تموم شدن باتری دوربین. البته به نظرم گاهی باید دوربین رو کنار گذاشت و از لحظه لذت برد. من هم این اتفاق رو به فال نیک گرفتم و سعی کردم در لحظه زندگی کنم.

روز سوم و پایانی حضور در سنگاپور رو کمتر در نمایشگاه بودم. ظهر که گذشت راه افتادم به سمت یکی از جاذبه های معروف سنگاپور در محله چینی ها که یک معبد بودایی بود. این برای اولین بار بود که یک معبد بودایی می دیدم. اتفاقا زمانی که من اونجا رسیدم داشت مراسم مذهبی انجام میشد. تجربه جالبی بود.

نمایی از دیوارهای معبد

.

 اوج خلوص یک بودایی در حین مراسم آئینی

.

یکی از افرادی که برگزار کننده مراسم آئینی بود

.

تقریبا همه کسانی که وارد معبد میشدند یک عود روشن میکردند

.

نمای بیرونی از پشت معبد

.

بودائیانی در مراسم آئینی

.

مجسمه اصلی معبد

.

نمایی از سالن اصلی معبد از بالا

.

نمای اصلی بیرونی معبد

.

از معبد که بیرون اومدم رفتم به سمت برج های مارینا بی. این بار تصمیم داشتم تا با باتری پر دوربین برم بالا و از اون بالا عکس بگیرم. فکر کنم توی ایمیل هایی که راجع به این هتل و برجها وجود داشت، همه دیده بودن که یک استخر در بالای این برج ها قرار داره که واقعا تجربه بی نظیریه. منتهی این استخر فقط مخصوص مسافران خود هتل هست و اجازه نمیدن افراد دیگه از این استخر بی نظیر استفاده کنن.

لدت آبتنی در بلندترین استخر دنیا

.

نمایی از بلندترین استخر دنیا

.

بازی رنگها

.

سنگاپور از بالا

.

بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات