• Menu
  • Menu

فیلم و سفر ؛ اصل سفر کردن

فیلم و سفر دو مقوله جذاب زندگی امروزی است که هر کدام علاقه‌مندان زیادی دارد. «فیلم» خروجی نهایی هنر یا صنعتی به نام سینما است و «سفر» نتیجه نهایی فعالیت‌های صنعت گردشگری است. هر کدام  از این دو موضوع، دنیای جذاب و پر طرفداری دارند و هر دو از مقوله‌های تاثیرگذار زندگی امروز ما هستند. حالا فرض کنید که این دو مقوله جذاب به کمک هم بیایند! یعنی فیلم هایی که به موضوع سفر و مقاصد سفر پرداخته‌اند؛ خروجی نهایی بدون شک به طرز عجیبی جذاب و دیدنی است.

در گردشگری شاخه‌ای با عنوان «گردشگری ناشی از فیلم» یا «فیلم-توریسم» (Film-Induced Tourism OR Film Tourism) وجود دارد که دقیقا به نقطه اتصال فیلم با سفر می‌پردازد. این فیلم‌ها ویژگی منحصر بفردی دارند که شما می‌توانید با دیدن آنها علاوه بر لذت بردن از داستان و کش‌و قوس‌های ماجرای یک فیلم، با یک مقصد سفر نیز آشنا شوید. چه بسا دیدن این فیلم باعث شود که آن مقصد در لیست مقاصد سفر شما قرار بگیرد و شما خیلی زود تحت تاثیر دیدن آن فیلم، سفر به آن مقصد را در دنیای واقعی عملی کنید.

فیلم‌های زیادی تا به حال با این رویکرد ساخته شده‌اند. فیلم‌هایی که خیلی از آنها به سفارش ارگان گردشگری یک شهر یا کشور ساخته شده و به طرز هنرمندانه‌ای، تبلیغ و ترویج سفر به یک مقصد، پشت داستان جذاب یک فیلم حرفه‌ای پنهان شده است. در این مقاله تعدادی از معروف‌ترین و موفق‌ترین نمونه‌های هم‌نشینی دو مقوله فیلم و سفر را با هم مرور خواهیم کرد. فیلم‌هایی که به شما امکان سفر کردن در قاب تصویر را می‌دهد و شما را به سفر به آن مقصد فرا می‌خواند.

بهترین‌های فیلم و سفر

فیلم‌هایی که با موضوع سفر ساخته می‌شوند، کیفیت متفاوتی دارند. درست شبیه به یک قرص که دوز دارو در آن می‌تواند کم و زیاد باشد، فیلم‌های این مقوله نیز می‌تواند دارای دوزهای متفاوتی از میزان پرداختن به یک مقصد در روند داستان باشد. فیلم‌هایی هستند که به صورت کاملا علنی بیان می‌کنند که هدف‌شان معرفی یک مقصد است که اغلب اینها در عنوان فیلم، نام شهر یا کشور هدف را جای می‌دهند. اما فیلم‌هایی نیز هستند که شما بدون آنکه متوجه شوید، فکر سفر به یک نقطه را در ذهن شما می‌کارند. اینها مثل داروهایی هستند که در داخل یک شربت خوشمزه حل شده‌اند و شما بدون آنکه متوجه شوید، آن قرص و دارو را می‌خورید و اثرش را در وجودتان درک می‌کنید. اثری که همانا تمایل شدید به سفر به آن مقصد خواهد بود. بخشی از فیلم‌ها نیز فارغ از معرفی خاص یک مقصد، به موضوع سفر و سفر کردن می‌پردازند. این مقاله دقیقا به معرفی چنین فیلم‌هایی اختصاص دارد. فیلم‌هایی که اصل سفر کردن در زندگی را یادآوری می‌کند.

نکته مهم

برای سادگی کار شما که بتوانید تریلر فیلم‌ها را همینجا ببینید، ویدیوی آنها در زیر هر عنوان قرار داده شده است. اما اگر در ایران هستید، برای دیدن آنها حتمن باید از فیلترشکن یا پروکسی استفاده کنید، چرا که منبع اصلی فیلم‌ها در سایت یوتیوب قرار دارد.

فیلم و سفر

فیلم‌هایی که به اصل سفر پرداخته‌اند

پا در هوا (Up in the Air)

ماجرای زندگی خاص مردی که همیشه در سفر است

هنر سفر کردن (The Art of Travel)

به سوی طبیعت وحشی (In to the Wild)

ماحرای سفر به آلاسکا

راهی که می‌رویم (Away We Go)

هکتور و جستجو برای خوشحالی (hector and the search for happiness)

رد پاها (Tracks)

ماجراجویی یک دختر در استرالیای غربی

یک هفته (One Week)

ماحرایی از یک سفر جاده‌ای در کانادا

وحشی (Wild)

ماجرایی از سفر در مسیر پاسیفیک کرست آمریکا

فهرست آرزوها (Bucket List)

ماجراجویی دو مرد پس از بیماری

جاده درون (The Road Within)

راه (The Way)

ماحرای سفر در راه مقدس؛ سانتیاگو د کمپوستلا

سفر (The Trip)

180 درجه جنوبی (180Degrees South)

ماحراحویی در پاتاگونیا

 

بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات